Jenny Berntsson: Ledde till vidare studier

Jenny Berntsson: Ledde till vidare studier

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/JennyBerntsson-1030×687.jpg’ attachment=’535′ attachment_size=’large’ align=’center’ styling=” hover=’av-hover-grow’ link=” target=” caption=’yes’ font_size=’17’ appearance=’on-hover’ overlay_opacity=’0.5′ overlay_color=’#960a2f’ overlay_text_color=’#eaeaea’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”]
Jenny Berntsson – tredje från vänster!
[/av_image]

[/av_one_full][av_one_half first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Under mina två år på Örebro Konstskola utvecklade jag mycket av det som kom att prägla mitt konstnärskap. Jag började med större nyfikenhet undersöka konst i relation till material, arkitektur och det offentliga rummet. Lärarna, vaktmästaren, vännerna, teknik-kurserna, diskussionerna, de många resorna och inte minst mitt utbyte med Akademia Sztuk Pięknych i Łodz, Polen, bidrog till en ökad kunskap om samtidskonsten både ur ett nationellt och internationellt perspektiv. Utbildningen ledde till vidare studier på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm.

Mer av Jenny Berntsson kan ses på www.jennyberntsson.com
[/av_textblock]
[/av_one_half]

[av_one_half min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/JennyBerntsson_art-1030×687.jpg’ attachment=’536′ attachment_size=’large’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]
[/av_one_half]