Allting, Överallt, Alltid

Allting, Överallt, Alltid

[av_one_half first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Under vecka 10-12 kommer Örebro Konstskola att ha en workshop med Jonas Liveröd och med Jonas Ohlson som special guest star. Så här skriver Jonas Liveröd som introduktion:

”Är du intresserad av något av följande: Vakendrömmande, Medusas flotte, tvivel, saker som låtsas vara skulptur, mjölktänder,, uppfinnandet av hysterin, hänförelse, knivar funna i skogen, bluffar, bortappade ting, funna ting, sinnessjukhusarkitektur, missförstånd, Werner Herzog, ofullkomlighet, minnesmärken, snidade körsbärskärnor, kamouflage, absurdism och ambivalens, trä, övermod eller helt enkelt makalösa misslyckanden? Då kan den här workshopen vara något för dig

Som titeln antyder så försöker vi ta ett helhetsgrepp på det runt oss, allt det som gör att vi är vi och får oss att ibland göra konst. Den här workshopen handlar lika mycket om vad vi tittar på, läser, äter, tänder på, gråter till, hör och upplever som vad vi faktiskt gör med det. Men andra ord – inspirationen! Vi ska försöka prata om och titta på sätt att samla inspirationen på olika vis, och göra det till ett verktyg i vårt arbete.
Men vi ska också jobba praktiskt, där vi börjar i arkitekturens utkanter och blandar den med en god dos galghumor i en djupdykning i dödskultur. Detta kombinerar vi i konstruktionen av minnesmärken över oss själva. Under tiden kommer vi prata om misslyckande och dubbelgångare innan vi försöker oss på konstruktionen av en gemensam Rube Goldbergmaskin!”
[/av_textblock]

[/av_one_half][av_one_half min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/jonasapfel.jpg’ attachment=’531′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[/av_one_half]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *