Norsk jazz på Örebro Konstskola

Norsk jazz på Örebro Konstskola

[av_two_third first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Den norska jazzgruppen <strong>Mongrel </strong>har just kommit ut med sitt första album, <em>Taskenspill</em>. Denna grupp samarbetar med konstnären <strong>Stefan Rydéen</strong> som är lärare på Örebro Konstskola.  Den 20 april kommer gruppen till Örebro Konstskola för att ge en speciell konsert för skolans elever. Stefan Rydéen svarar för den videofilm som Mongrel kommer att spela till. Föreställningen har redan getts på olika platser i Norge och i Sverige. Det blir även föreställningar på Örebro Konsthall (25 april), i Göteborg, Motala, Eskilstuna och Arvika.

Stefan Rydéen har just nu utställning på Rackstadmuseet i Arvika. Den pågår till 31 maj.
[/av_textblock]

[/av_two_third][av_one_fourth min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/stefan-ryden-malning-2-247×300.jpg’ attachment=’663′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[/av_one_fourth]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *