Mingel på Örebro konsthall

Mingel på Örebro konsthall

[av_one_half first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Idag, lördagen den 11 april, var det vernissage på Örebro Konstskolas Vårutställning. Detta skedde på Örebro Konsthall. Det är en stor utställning med omkring 60 verk och det kom en riktigt stor vernissagepublik. Det verkade som om hela Örebros kulturelit och en del andra människor var på plats. Omkring 200 personer. Runt klockan halv två när rektor Peter Ekström höll ett litet tal var det riktigt tjockt med folk. Anna-Karin Wulgue, Örebro Konsthalls chef, sa att det kanske var rekord. Rektorn tackade alla inblandade, särskilt huvudläraren Ulf Lernhammar som varit ansvarig för utställningen.

De som kommit verkade ha riktigt trevligt och det fanns mycket att titta (och lyssna på). Men som vanligt när det gäller vernissager var det också svårt att se en del saker.Man får lov att komma tillbaka – utställningen pågår till 26 april.

Strax innan i en helt annan del av staden – Konstfrämjandet i Wadköping – hade Emmelie Widén vernissage på sin första separatutställning. Och på Kulturpalatset var det också öppet på Jens Haraldssons och Mark Anderssons utställning. Emmelie och Jens är elever på Örebro Konstskola.
[/av_textblock]
[/av_one_half]

[av_one_third min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/Emmelie_Widén.jpg’ attachment=’653′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=’av-hover-grow’ link=” target=” caption=’yes’ font_size=” appearance=’on-hover’ overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#a5183e’ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”]
Emmelie Widén
[/av_image]
[/av_one_third]

[av_four_fifth first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/Aline_Maurin_Tobias_Bradford_och_andra.jpg’ attachment=’654′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/Clas_Dahlin_med_flera.jpg’ attachment=’655′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]
[/av_four_fifth]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *