Personal

Expeditionen

Lars-Erik Wahlberg

Rektor 

Mail: lars-erik@orebrokonstskola.se

Telefon: 073-529 47 77


Annika Fröjdh 
Rektorsassistent

Mail: annika@orebrokonstskola.se

Telefon: 019-31 17 13

Huvudlärare

Marja-Leena Sillanpää

Marja-Leena Sillanpää

Huvudlärare i konceptuella uttryck.


Född 1965 i Björneborg, Finland.


Utbildning: Kungliga konsthögskolan 1999-2004.


Arbetar bl a med text, performance, ljud, bild och installationer. Startade förlaget satumaa*kustantamo 2007.


Mail: majasillanpaa@hotmail.com 
Telefon: 070-458 05 08
Hemsida: marjaleenasillanpaa.com

Ulf Lernhammar

Ulf Lernhammar

Huvudlärare i måleri och teckning.


Född 1958 i Örebro.


Utbildning: Örebro Konstskola, Kungliga Konsthögskolan.


Viktiga utställningar: Wadköpings konsthall 1989, Galleri Forum i Stockholm 1992 och 1996, Galleri Ahnlund i Umeå 1992, Konstfrämjandet 1994, Örebro Konsthall 2000 och 2005, Wetterling Gallery 2002, Trollhättans konsthall 2004, Lindesbergs Konstmuseum 2004, Örebro läns museum 2005, Galleri Karlslund 2006, Hallsbergs konsthall 2008, Liljevalchs vårsalong 2009, Örebro Konsthall 2013.


Stipendier: Örebro kommun, Örebro läns landsting, Konstnärsnämnden.


Mail: ulfolovlernhammar@gmail.se         
Telefon: 073-629 80 54

Hemsida: ulflernhammar.se

Lars-Erik Wahlberg

Huvudlärare i konstteori.


Född 1964 i Eskilstuna. 


Utbildning: Örebro Konstskola 1992-1993, Konsthögskolan Umeå 1993-1998


Mail: lars-erik@orebrokonstskola.se 
Telefon: 073-529 47 77

Hemsida: lars-erikwahlberg.com

Gästlärare

Vid sidan av huvudlärarna har Örebro Konstskola en mängd gästlärare och föreläsare. Bland dem som medverkat de senaste åren kan nämnas Lennart Mossberg, Jesper Blåder, Norman Sandén, Fikret Atay, Emily Fahlén, Ebba Matz, Ann Sidén, Pär Strömberg, Ludivine Thomas, Dr Kunle Adeyemi, Sonia Hedstrand, Mark Andersson, Prof Greg Skaggs, Anna Ström, Christer Chytreus, Michael Goralski, Joakim Forsgren, Pia Sandström, Filippa Arrias, Katarina Löfström, Katarina Nitsch, Kristina Lindberg, Maria Bajt, Lars Vilks, Cecilia Jansson, Jonas Liveröd, Linda Persson, Klas Eriksson, Ninia Sverdrup, Fredrik Söderberg, Björn Brusewitz, Lasse Åberg, Lennart Wretlind och många fler.

Övrig personal

Tomas Olander
Teknisk chef

Telefon: 072-229 70 27                     Tillgänglig kl 09.00 – 16.00