Bless och Emma Bjelke på Nethouse

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2015/04/Emma_Bjelke_Nethouse2.jpg’ attachment=’671′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=’av-hover-grow’ link=” target=” caption=’yes’ font_size=” appearance=’on-hover’ overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#840628′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”]
Emma Bjelke – Nethouse / Örebro
[/av_image]
[/av_one_full]

[av_two_third first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Örebro Konstskola samarbetar sedan en tid med företaget Nethouse Örebro AB. Samarbetet innehåller framför allt två saker. Dels har Nethouse Örebro AB åtagit sig att dela ut ett årligt konststipendium på 20000 kr. Det är det största konststipendiet i Örebroområdet och kommer förhoppningsvis att betyda mycket för de som ska få det. Detta stipendium kommer att delas ut första gången nu i vår. Det är fortfarande öppet för ansökan. Skicka ett brev till Örebro Konstskola.

Dels gör Örebro Konstskola utställningar i det kontor där Nethouse Örebro AB finns. Det är utställningar som hänger länge och som i första hand kan ses av de som arbetar på Nethouse Örebro AB samt deras besökare. Vid vissa tillfällen bjuder företaget in till öppet hus och då kan fler se utställningarna. Hittills har Emil Öhlund, Emmelie Widén, Jens Haraldsson, Oskar Henke och Johan Jedebert visat verk hos Nethouse Örebro AB.

Nu är det dags för en ny utställning. Denna gång är det Emma Bjelke och Bless (Anya Blom) som ställer ut. Deras konst ska finnas på plats över sommaren.
[/av_textblock]

[/av_two_third][av_one_third min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2015/04/Emma-Bjelke_Nethouse.jpg’ attachment=’669′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=’av-hover-grow’ link=” target=” caption=’yes’ font_size=” appearance=’on-hover’ overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#930d31′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”]
Emma Bjelke – på Nethouse / Örebro
[/av_image]
[/av_one_third]

[av_one_half first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2015/04/Bless_Nethouse.jpg’ attachment=’675′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=’yes’ font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[/av_one_half][av_one_half min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2015/04/Bless_Nethouse2.jpg’ attachment=’674′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[/av_one_half]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *