Nya böcker och nya ord

Nya böcker och nya ord

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Örebro Konstskolas bibliotek växer hela tiden vilket är mycket glädjande. Häromsistens fick vi flera kassar med böcker från Marianne Freyne-Lindhagen. Det är vi mycket glada över och tackar för.

Vår konstordbok, som finns här på hemsidan, är enligt Terminologicentrum Sveriges bästa konstordbok. Också den växer. Några av de senaste orden är augmented reality, new patrons, radical mapping, transmedia och sousveillance. Kolla i ordboken och se vad de betyder.
[/av_textblock]

[/av_one_full][av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2017/06/IMG_3783-1030×773.jpg’ attachment=’363′ attachment_size=’large’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *