Sommarkurs i skulptur

Även denna sommar har vi en 5 dagars intensivkurs i skulptur på skolan. Framförallt bygger denna kurs på individuellt arbete med personlig handledning. Du har med dig en egen idé eller skiss om vad du vill göra, vad du vill utveckla.
Alla kan vara med. Du kan vara helt oerfaren – då får du lära dig grundläggande tekniker och material eller du kan arbeta på professionell nivå och vilja ta dig an ett nytt material eller teknik. Vi har ett begränsat antal platser så det är först till kvarn som gäller. Det finns lera, gips, betong och en hel del annat material att arbeta med, visst material ingår i kursavgiften. Tid: 4 -8 juni, kl. 10.00 – 16.00. Pris: 2500:-. Lärare: Karin Johansson

Anmäl dig genom att maila dina kontaktuppgifter till Annika på skolan: annika_frojdh@live.se

Örebro Konstskola Gipsverkstan