Kurs i stenskulptur mm

Kurs i stenskulptur mm

[av_one_half first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]
[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
Under de två sista veckorna på terminen pågår tre kurser på Örebro Konstskola. Jonas Holmquist håller i en kurs i stenskulptur. Deltagarna arbetar utomhus och får kunskaper om tekniker, metoder och verktyg som används vid bearbetning av sten. Självklart är det marmor från Glanshammar som används.

Petra Axelsson är på besök på skolan och håller tillsammans med vår huvudlärare Marja-leena Sillanpää en kurs i performance.

Och Peter Ekström, skolans rektor, håller i en kurs i public art. Public art handlar om att göra tillägg i och kommentera vår gemensamma stadsrum. Håll utkik – konst kan dyka upp där du minst anar det.
[/av_textblock]
[/av_one_half]

[av_one_half min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://orebrokonstskola.se/wp-content/uploads/2018/04/Jimmy_Taylor_hugger_i_sten..jpg’ attachment=’694′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[/av_one_half]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *