Nya böcker och nya ord

IMG_3783Örebro Konstskolas bibliotek växer hela tiden vilket är mycket glädjande. Häromsistens fick vi flera kassar med böcker från Marianne Freyne-Lindhagen. Det är vi mycket glada över och tackar för.

Vår konstordbok, som finns här på hemsidan, är enligt Terminologicentrum Sveriges bästa konstordbok. Också den växer. Några av de senaste orden är augmented reality, new patrons, radical mapping, transmedia och sousveillance. Kolla i ordboken och se vad de betyder.

Share

En kommentar om “Nya böcker och nya ord

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>