Utflykt i de holländska alperna

IMG_3425Under perioden 14 januari till 19 februari ställer Norman Sandén ut fotomontage på Konstfrämjandet Bergslagen i Örebro. Utställningen har namnet Utflykt i de holländska alperna.

– Rubriken ska inte bara ses som en vits, den uttrycker de entropiska, geologiska processer som utgör grundvillkoren för livet på jorden, säger Norman Sandén. Livet löper obönhörligt vidare, enkla organismer förvandlas under tryck till mer komplexa. Med människan uppstår ordet, bilden, argumentationen. På den vägen är det…

Norman Sandén är född 1946. Han fick sin konstnärliga utbildning på Konstfack och Kungliga Konsthögskolan. Han arbetar främst med teckning, grafik, fotografi och fotomontage men också med måleri och landart. Han har ställt ut runt om i världen, bland annat i Tanzania. Under många år har han varit lärare i konstteori på Örebro Konstskola och han är fortfarande en mycket omtyckt och underhållande föredragshållare där och på andra ställen.

Den aktuella utställningen är ett samarbete mellan Konstfrämjandet Bergslagen och Fotograficentrum.

Share

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>