Recension av Hemsökt

EPSON MFP imageEPSON MFP image Stefan Nilsson skriver om utställningen Hemsökt på Bryggeriet i Nora bland annat:

”Det är de utpräglat visuella verken som skapar de mest minnesvärda rummen. Jag tänker på Mona Engelbrektssons sensibla ‘framkallning’ av ljuset i ett fönster på golvet under minuten mellan 12.05 och 12.06. Seb Erikssons ‘Muskelminne’ där linjens upprepning oscillerar rummets skevheter och Clas Dahlins visualisering av entrérummets knappt förnimbara disharmonier i verket ‘4,7 graders lutning’.”

Utställningen pågår fram till 21 juni.

Share

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>