Premiär för nya hemsidan!

Välkommen! Här är Örebro Konstskolas nya hemsida. Den är gjord för att kunna användas bättre och lättare av skolans studerande och alla andra intresserade. Den fungerar också på smarta mobiltelefoner. Sidan är utformad av Johan Jedebert och Peter Ekström. Har du synpunkter på den så får du gärna höra av dig på epost: info@orebrokonstskola

På sidan finns en praktisk konstordlista och en del längre texter om konst. Du får gärna citera ur detta material om du anger varifrån det kommer.

Självklart finns här också information om hur man ansöker till Örebro Konstskola.

Här finns också kortare texter av tidigare studerande – först ut på plan är Viktor Rosdahl. De berättar om sin tid på Örebro Konstskola och vad som har hänt sedan dess. Rättigheten till dessa texter och bilder tillhör respektive konstnär. I Galleriet hittar du bilder som visar verk av nuvarande och tidigare studerande. Rättigheten till dessa bilder innehas givetvis också av respektive konstnär.

En engelsk version av hemsidan kommer inom kort.

Du är välkommen att kommentera materialet på hemsidan. Vi kommer att kolla kommentarerna innan de publiceras.

Örebro Konstskola finns också på Facebook. Följ oss där.

Share

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>